It’s Curtain Call at the 2018 AMVCAs as Stars Shine on TV’s Most Prestigious Night

0
By Azuka Ogujiuba

On Saturday, the 1st of September 2018, the much anticipated 6th edition of the prestigious Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) held to much fanfare, glitz and glam at the Eko Hotel and Suites in Lagos.

As expected, the crème de la crème of the African film, TV and entertainment industry turned out on the famous AMVCA red carpet and the show, which was hosted by the returning duo of IK Osakioduwa and Minnie Dlamini started with an electrifying performance by the critically acclaimed Niger-Delta dance troupe, Seki.
Other performances of the night include renditions by famoussinger-producer Cobhams Asuquo, and Nigerian opera singer, Omo Bello who performed together with her orchestra. Nigerian rapper Falz also thrilled on the night, even as he won the ‘Best Supporting Actor in a Drama’ award.
The big winners of the night include Adjetey Anang and Omotola Jalade-Ekeinde for ‘Best Actor in a Drama/Movie’ and ‘Best Actress in a Drama/Movie’ respectively while Jade Osiberu won in the ‘Best Director’ category for the movie‘Isoken.’
Another highlight of the night was when renowned Nigerian cinematographer Tunde Kelani was presented with the Industry Merit award, a decision that was well received by the audience as evidenced by a prolonged standing ovation. In the same vein, the Trailblazer Award was given to Bisola Aiyeola in recognition of her growing impact in the African film and TV space.
The crowning of the night was the announcement of Phoebe Ruguru’s ’18 Hours’ as the Best Overall movie, a fitting tribute to an event that featured many other Kenyan winners.
See the full list of winners at the 2018 AMVCAs below:

S/NO
CATEGORY
1. BEST DOCUMENTARY
THE FLESH BUSINESS
DENIS WANJOHI MAINA

2. BEST TELEVISION SERIES
THIS IS IT
DOLAPO ADELEKE (LOWLA DEE)

3. BEST CINEMATOGRAPHER MOVIE OR TV SERIES
OKAFOR’S LAW
YINKA EDWARD

4. BEST MOVIE EAST AFRICA
18 HOURS
PHOEBE RUGURU
5. BEST WRITER (MOVIE/TV SERIES)
ALTER EGO
PATRICK NNAMANI, KOYE O, MOSES INWANG

6. BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – YORUBA
ETIKO ONIGEDU
FEMI ADEBAYO

7. BEST LIGHTING DESIGNER MOVIE OR TV SERIES
TATU
AKPE ODODORU, TUNDE AKINNIYI

8. BEST PICTURE EDITOR MOVIE/TV SERIES
18 HOURS
MARK MAINA

9. BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – IGBO
BOUND
LILIAN AFEGBAI

10. BEST SOUND EDITOR MOVIE OR TV SERIES
TATU
KOLADE MORAKINYO, PIUS FATOKE

11. BEST SOUND TRACK MOVIE OR TV SERIES
TATU
EVELLE

12. BEST COSTUME DESIGNER MOVIE OR TV SERIES
THE BRIDGE
NGOZI OBASI, JAMES BESSINONE

13. BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – HAUSA
MANSOOR
ALI NUHU

14. BEST MAKE UP ARTIST MOVIE OR TV SERIES
TATU
THELMA OZY SMITH, HAKEEM EFFECT ONILOGBO

15. BEST ART DIRECTOR MOVIE OR TV SERIES
LOTANNA
TUNJI AFOLAYAN
16. BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE OR TV SERIES – SWAHILI
SUPA MODO
SARIKA HEMI LAKHANI
17. BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA
THE ROAD TO SUNRISE
SHEMU JOYAH

18. BEST DIRECTOR MOVIE

ISOKEN
JADE OSIBERU

19. BEST MOVIE WEST AFRICA
ISOKEN
JADE OSIBERU

20. BEST OVERALL MOVIE
18 HOURS
PHOEBE RUGURU

21. BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES).